Potrava

Nejdůležitější zásady:

- správné  množství podávaného krmiva - krmné misky by měly být před dalším krmením vždy "čisté",

- pestrá strava: suchá směs zrnin, zelenina, ovoce, vařená rýže, naklíčené zrní, vejce nebo průmyslová vaječná směs, granule (přidávat i granule pro lorie).

Suchá směs zrnin

Pro papoušíčky je vhodná základní směs zrnin s menším množstvím olejnatých semen (bez slunečnice). Osvědčená je Deli Nature č. 68 a Grote Parkiet Special. Ta druhá má více olejnatých semen a je vhodnější pro chovnou sezónu. V současné době je k dispozici speciálnísměs zrnin od Versele-Laga s označením Grote Parkiet Forpus.

Této směsi je vhodné předkládat ptákům tolik, kolik dokáží spotřebovat za dva dny. Ptáci vyberou první den semena, která jim nejvíce chutnají a druhý den vyberou zbytek. Tímto způsobem dostanou bohatou a vyváženou směs. Není vhodné dávat ptákům nadbytek krmení, protože si vyberou semena, která jim nejvíce chutnají a zbytek nechají nebo vyhází z misek.
Slunečnici papoušíčkům většina chovatelů vůbec nepodává i když ji mají velmi rádi. Důvodem je zvýšené nebezpečí kontaminace semen plísněmi a vysoký obsah tuku.

Papoušíčci mají ve velké oblibě senegal v klasech. Mláďatům se podává každý den v době, kdy se začínají sama živit. Dospělým ptákům asi jednou za týden.

Zeleninové rizoto

Velmi dobrým krmivem je pro papoušíčky vařená rýže se zeleninou. Důležité je vybrat vhodný druh dlouhozrnné rýže, který se nerozváří. Rýži několik minut povařit a přidat do ní nadrobno zpracovanou zeleninu (brokolice, červená řepa, mrkev, dýně, celer, petržel). Současně se zeleninou přidat trochu oleje (pupalkový, rakytníkový, olivový) a několik minut podusit. Po vychladnutí by mělo být takto připravené zeleninové rizoto sypké. Ptákům je vhodné ho podávat obden. Do rizota přidat vejce nebo průmyslovou vaječnou míchanici a ovoce. 

               Deli Nature 68                                         Grote Parkiet Specialundefined

Složení směsí zrnin   

      Deli Nature 68    

  [%] 

 Grote Parkiet Special     

[%]

Grote Parkiet Forpus

[%]

Lesknice 24 30 32
Kardi 6 12,5 7
Bílé a žluté proso 35 21 24
Japonské proso 4 7 10
Oves loupaný 5 7 6
Oves 5    
Červené proso 5    
Semenec (konopí) 3 6 4
Niger 1 6 4
Pohanka 4 5 7
Paddy rýže 3 3  
Lněné semínko 5 2,5 2
Pšenice     2
Dari     2

 

Máčené zrní

Máčené zrní představuje pro papoušíčky výbornou součást potravy. Avšak je trochu rizikové. Během máčení a klíčení se množí plísně a různé nežádoucí patogeny a bakterie, které jsou jinak v každém zrní přítomné v rozumném, pro ptáky s dobrou imunitou, neškodném množství. V průběhu máčení může vzrůst množství takových látek až tisícinásobně oproti běžnému stavu. Takové množství nežádoucích látek, se kterým se tito ptáci ve své domovině nikdy neměli šanci setkat a jejich organizmus tomu není přizpůsobený, může ptákům vážně narušit imunitu a může způsobit velké zdravotní komplikace, zejména bakteriální infekce ve střevech. Proto je třeba máčení věnovat velkou pozornost a postupovat například níže uvedeným postupem:

  • používat kvalitní ověřenou směs;
  • směs propláchnout a nechat ve vodě 2 až 4 hodiny. Ne déle, jinka klesá klíčivost (zrní se z nedostatku vzduchu "udusí");
  • poté směs scedit, propláchnout vodou s jablečným octem a nechat klíčit na cedníku (sítku) dalších 12 hodin. V průběhu klíčení je vhodné směs opakovaně propláchnout  vodou.  Je třeba zajistit přístup vzduchu k cedníku i zespodu (nestavět cedník na hrnek a nezakrývat);
  • nakonec všechnu směs zkrmit. Je dobré dát ptákům jen tolik zrní, kolik dokáží během několika hodin spotřebovat. 

Takto připravená směs musí příjemně vonět po naklíčeném zrní. Pokud je z ní cítit nakyslý nebo zatuchlý zápach, musí se vyhodit! Pro ptáky je nebezpečná. Stává se to hlavně v letních měsících.

Důležité je nádoby na máčení a na scezení udržovat v čistotě. Každý den pečlivě umýt a jednou týdně vydezinfikovat (např. Savem), aby se zabránilo množení nežádoucích bakterií.

 

Ovoce, zelenina

Papoušíčkům je třeba podávat čerstvé ovoce, které je aktuálně k dispozici (jablka, hrušky, kiwi, banány, pomeranče). Dále se osvědčily zamražené bobule černého jeřábu.  Rovněž je celoročně velmi vhodná čerstvá zelenina  (mrkev, červená řepa, brokolice) a čerstvé byliny, které jsou aktuálně k dispozici  ( ptačinec, listy úzkolistého jitrocele, listy pampelišky). Toto krmení někteří papoušíčci vůbec neberou. Jiní ptáci ho berou s velkou chutí ale většinu z toho pouze rozkoušou. Je velmi důležité pečlivě kontrolovat, zda podávaná zelenina není zasažena plísněmi. Ty jsou velmi časté například na brokolici prodávané v nákupních centrech. Brokolicie je v nich prodávána zabalená ve smršťovací fólii a skladovaná je v nechalzených boxech, což je ideální prosředí pro růst plísní. Pro papoušky je taková potrava zpravidla smrtelná!

Do směsi zrnin je dobré pravidelně přidávat nějakou vitamínovou směs obsahující pivovarské kvasnice. U nás je k dostání NUTRIMIX-EX,  VITAMIN KALK, Opti Breed. Tyto prostředky jsou výborné pro zdravý vývoj ptáků a kondici a úspěšný a početný odchov.

Dát pozor je třeba na kukuřici a obilí ve stadiu mléčné zralosti. Někdo tím krmí bez problémů a jiný toto krmivo vůbec nepodává kvůli vysokému obsahu kyseliny mléčné a tím hrozícímu vzniku zdravotních komplikací. Takže pokud podávat, tak v malém množství. V tomto případě se vyplatí dodržovat zásadu "dobrého pomálu".

 

Granulované krmivo - pelety

Názory na předkládání granulovaného krmiva jsou různé. Většina chovatelů je považuje za vhodný doplněk stravy, který ptákům zpestří přijímanou potravu a jiní krmení granulemi doporučují. 

Ptáky je obtížné na přijímání pelet naučit. Někteří je berou velmi ochotně, jiným je nutné vymýšlet různé finty aby si na ně zvykli. 

Většina ptáků bere velmi ochotně pelety od firmy ZoPreem. Dokonce je mají ptáci tak rádi, že se na ně slétnou dříve něž na jakékoliv jiné krmení, které umístím do klece současně. Jedná se o speciální poměrně drahou a úžasně navoněnou směs tropického ovoce, označenou jako doplněk stravy, nikoli základní krmnou směs.  Proto ji papoušíčci dostávají jen malé množství.

  

Pro papoušíčky jsou vhodnénapříklad granule od firmy Versele-Laga - směs Nutri Bird B 14 pro běžnou spotřebu a Nutri Bird B 18 pro chovnou sezónu. Granule se dávají do misky odděleně od ostatního krmiva. Mají tu výhodu, že je ptáci spotřebují skoro beze zbytku, takže je stačí jen dosypávat. Jedenkrát za týden vysypat šrot, který z pelet zbude a vymýt misky. 

Jako zpestření je vhodné podávat papoušíčkům občas granulky pro lorie. Jsou sladké a obsahují pyl, takže jsou bohatým zdrojem vitamínů a živin.

 

Vaječná míchanice

V době krmení mláďat, při přípravě na hnízdní sezónu a v období přepeřování podáváme vaječnou míchanici. Ovšem nikoli v nadbytečném množství aby ptáci neztučněli. Vhodná je polovlhčená směs. Ptákům je vhodné ji podávat v "zakoupeném" stavu. Nestrouhat do ni mrkev. Ptáci ji takto lépe berou, protože se jim nelepí na zobák. A hlavně nehrozí zkvašení směsi!

 

Pitná voda

Do vody je nezbytné přidávat denně přípravek, který vodu okyseluje, například ACIDOMID a občas nějaké vitamíny například OMNI-VIT, Karnicit, MUTA VIT. Místo acidomidu je možné podávat na úpravu vody například přípravek Birdoil od firmy QIKO, nebo oba přípravky střídat.

Voda by měla být měněna každý den a misky na vodu vždy vymýt. 

 

Vápník

Jako zdroj vápníku bychom měli předkládat papoušíčkům sépiovou kost a umyté a tepelně upravené (v mikrovlnce) vaječné skořápky. Lze zakoupit i speciální ve vodě rozpustné calcium.

 

Změny v jídelníčku - pestrá strava

Strava pro papoušíčky by měla být různorodá. Proto je dobré předkládat jako základní krmivo suchou směs zrní každý den nebo obden. Další složky potravy by měly být obměňovány, aby měli papoušíčci stravu různorodou. To samozřejmě neplatí v období krmení mláďat. Tehdy by měli mít papoušíčci všeho nadbytek. 

 

Problémy spojené s příjmem potravy

Někteří papoušíčci nechtějí ovoce a zeleninu vůbec přijímat. Stává se to u některých zakoupených ptáků. Je to způsobeno tím, že předchozí majitel jim ten konkrétní druh potravy zřejmě vůbec nepodával. Správné stravovací návyky je důležité vypěstovat u papoušíčků už v mládí. Nejlépe je chovat je po nějakou dobu ve společném hejnu. Tak se naučí přijímat nejrůznější druhy potravy. To je důležité pro dobrý vývoj ptáka, jeho kondici a budoucí úspěchy v odchovech.  

Občas se stane, že u některého papoušíčka nastanou zažívací problémy projevujícími se řídkým trusem. Zpravidla způsobené špatným zpracováním máčených semen nebo podáním bylin nebo větvičekbez předchozího omytí. Tento problém je nutné řešit neprodleně. Ihned vysadit máčená semena a ovoce a podávat černý čaj nebo odvar z řepíku lékařského místo pitné vody. Také vydezinfikovat nádoby na máčení semen. Obvykle se konzistence trusu upraví a k žádným horším zdravotním problémům nedojde.

 

Grit, písek

Ptáci by měli mít vždy k dispozici vápenný grit, minerální bloky, sepivou kost. Usnadňuje jimto trávení a zajišťuje zdroj vápníku.

 

Rašlina, bloky z jílu

Ptákům je důležité dát k dispozici materiál, kterým si upraví trávení, kdykoliv mají zažívací problémy. Pro ten účel je velmi vhodná rašelina například TERRA MIX. Ptáci ji konzumují kdykoliv potřebují. Tím si okyselují zažívací sytém a chrání se tak před bakteriálními infekcemi. Podobně mohou ptákům posloužit i nejrůznější minerální nebo jílové bloky.