Datum: 24.08.2010

Vložil: P.Kubíček

Titulek: Re: agresivita

Do společné klece 2m x 2m x 2m jsem umístil 6 chovných párů a 10 hnízdních budek oddělených přepážkami a umístěných v různé výšce. Některé budky byly kryté policí, aby v nich měl hnízdící pár klid. Tři páry zahnízdily a vyvedly mladé. Pak jsem přišl o několik ptáků většinou mladých a i o nějakého ptáka z chovného páru. Vykétlá mláďata také zdecimovala jiné hnízdění.
Právě kvůli těmto ztrátám jsem od tohoto způsobu chovu upustil.
Nyní umísťuji chovné ptáky do společné proletové klece jen mimo hnízdní sezónu. Všechny ptáky do ní musím dát najednou a asi týden je sledovat. Pokud je některý pták vůči jiným agresivní, musím ho odchytit a dát zvlášť. Také je třeba, aby bylo v kleci množství malých bidélek a skrýší, do kterých se mohou ptáci schovat, aby nebyli na očích dominantním jedincům.

Datum: 16.08.2010

Titulek: agresivita

S agresivitou papoušíčků šedokřídlých mám podobné zkušenosti jako pan Zámečník. Někteří ptáci jsou naprosto bezproblémoví a na mladé ptáky nikdy neútočí. Dokonce dovolí mladým navštěvovat hnízdní budku se snůškou nových vajec. Takové zkušenosti jsem měl při chovu více párů ve společné voliéře. Faktem zůstává, že u papoušíčků šedokřídlých je "agresivita" vůči vlastním potomkům častější než u jiných papoušků. V žádném případě bych nechtěl nidky říci, že všichni papoušíčci jsou agresivní vůči mladým ptákům.

Datum: 16.08.2010

Vložil: Zdeněk Zámečník

Titulek: agresivita

Zkušenosti mám takové , že převážná část mutačních ptáků neprojevovala takovou agresivitu , jako ptáci přírodní. Jednou jsem udělal pokus a nechal u jedné páry odchov až do doby dalšího hnízdění. Sice jsem trnul , ale samec starší mladé vůbec neatakoval, dokonce je i přikrmoval a to už byli v budce další mladí ! Pravdou může být to , že to byla jen náhoda. Ale i jiné páry hnízdily bez problémů.

Datum: 01.12.2010

Vložil: Peter Hok

Titulek: Re: agresivita

Moje skúsenosti s agresivitou sú niekoľkoročné a často prekvapivé.
Jedno je pravda, že obyčajne napadne vždy
silnejší vták toho oslabeného. Posledný prípad som mal minulý týždeň. Mladý párik 0.1 lutino a 1.0 modrý. Ako maldé vtáky z odchovu sa vybrali a spolu harmonizovali. Umiestnil som ich do samostatnej klietky, kde pár dní navštevovali hniezdnu búdku.
Počas dňa spolu sedeli na bidle a večer v búdke. V stredu minulý týždeň som našiel na bidle len 1.0 modrého samčeka. 0.1 lutino samička ležala v búdke s otvorenou veľkou ranou na chrbte.
Často sa v spoločnej klietke napádajú mláďatá - súrodenci z jedného odchovu. Nikdy nie je vhodné prikladať medzi nich nové mláďatá, aj rovnakého pohlavia, tie budú vždy napadnuté pôvodnými obyvateľmi klietky. Mal som prípad ,že samica nesedela pokojne na znáške a samec ju napádal. Jediný recept
na agresivitu vidím v dôkladnom pozorovaní správania sa forpusov a prípadne prejavy agresivity v zárodku eliminovať :izoláciou agresora, zmenou partnera a podobne. Agresivita je podľa mojích skúsenosti ,ako pri vtákoch rovnakého pohlavia, chovných pároch, aj u mutačných a prírodných forpusov rovnaká.

s pozdravom Peter HOK

<< 58 | 59 | 60 | 61 | 62