Papoušíček vrabčí

Papoušíček vrabčí (zelenohřbetý)

vědecký název: Forpus passerinus,

anglický název: Green-rumped Parrotlet

Papoušíček vrabčí je nejrozšířenějším druhem papoušíčklů. Jeho domovinou je střední část jižní Ameriky na východ od And - Brazílie, Trinidad, Guayana, ostrovy Antily, Jamajka, Barbados a Martinik www.xeno-canto.org/XCspeciesprofiles.php?species_nr2=870.00 . . Vyskytuje se v nížinných mokrých a suchých lesích, zemědělských podnicích a na farmách, v zahradách a městských parcích. 

Podnebí v oblasti výskytu papoušíčka vrabčího je tropické s celoroční teplotou v rozmezí 20°C až 33° s vysokou relativní vzdušnou vlhostí 75% až 90% a s větším množstvím srážek po většinu roku. weather.msn.com/local.aspx?wealocations=wc:VEXX0017&q=Los+Teques%2c+VEN.

Papoušíčci vrabčí jsou společenští a na přenocování se sdružují do velkých hejn. Živí se nejrůznějšími semeny včetně trav.

V době hnízdění žijí v párech. Vejce snášejí do dutin stromů a různých štěrbin. Snůška činí 4 až 6 vajec. Inkubační doba je okolo 19 dnů.

Ve zbarvení papoušíčka vrabčího převládá zelená barva v různých odstínech, v některých částech s našedlým nádechem a na vrchní části křídel s tmavším odstínem. Samec má fialově modré letky. Samice modré znaky nemá a v dospělosti má žlutý pruh na čele. Mladí ptáci mají zbarvení podobné dospělým, ale bledší. Některé poddruhy papoušíčka vrabčího vyskytující se na ostrovech mají tmavší zbarvení.

                      samice                                              samec

 

 

 

 

 

Spodní strana křídel samečka