Papoušíček modrohřbetý

Papoušíček modrohřbetý

vědecký název: Forpus xanthopterygius,

anglický název: Blude-winged Parrotlet

Papoušíček modrohřbetý je společně s papoušíčkem vrabčím nejrozšířenějším druhem papoušíčklů. Jeho domovinou je střední část jižní Ameriky na východ od And - střední a severovýchodní Peru, severozápadní Kolumbie, severní Brazílie, severovýchodní Argentina, Paraguay www.xeno-canto.org/XCspeciesprofiles.php?species_nr2=868.50. Vyskytuje se v savanách, pastvinách a nížinných lesích a na okrajích deštného pralesa. Někdy se vyskytují i v zahradách a zemědělských oblastech. 

Podnebí v oblasti výskytu papoušíčka modrohřbetého je subtropické nebo tropické s celoroční teplotou v rozmezí 20°C (15) až 30° s vysokou relativní vzdušnou vlhostí 75% až 90% a s větším množsrvím srážek po většinu roku weather.msn.com/local.aspx?wealocations=wc:BRXX3272&q=Salvador%2c+BRA.

Žijí v malých skupinách. Živí se semeny trav, takže jsou často (ne)vidět na zemi a ovocem a pupeny stromů.

V době hnízdění žijí v párech. Vejce snášejí do dutin stromů a různých štěrbin. Snůška činí 4 až 6 vajec. Inkubační doba je 21 dnů.

Ve zbarvení papoušíčka modrohřbetého převládá zelená barva v různých odstínech (tmavší na vrchní části křídel). Samec má na letkách a na kostřeci kobaltově modré zbarvení. Samice modré znaky nemá a v dospělosti má čelo a líce zelenavě žluté. Mladí ptáci mají zbarvení podobné dospělým, ale bledší.