Papoušíček brýlatý

Papoušíček brýlatý

vědecký název: Forpus conspicillatus,

anglický název: Spectacled Parrotlet

Papoušíček brýlatý je nejmenší z papoušíčků - velký asi 12 cm. Jeho domovinou je Kolumbie, Panama a Západní Venezuela www.xeno-canto.org/XCspeciesprofiles.php?species_nr2=868.00. Vyskytuje se ve vyprahlých otevřených savanách s křovinami a na okraji tropických pralesů. Jsou velmi ostražití a plaší, v přírodě není snadné je spatřit. Dožívá se 12 až 15 let.

 

Podnebí v oblasti výskytu papoušíčka brýlatého je subtropické nebo tropické. Vyznačuje se celoroční teplotou v rozmezí 23°C až 33° s vyšší relativní vzdušnou vlhostí. V období od ledna do dubna je období sucha, po zbytek roku četné dešťové srážky weather.msn.com/local.aspx?wealocations=wc:COXX0026&q=Sabanalarga%2c+COL.

Papoušíčci brýlatí se sdružují v nevelkých rodinných hejnech tvořených rodičovským párem a odchovanými mladými ptáky. Ti se společně s rodiči a sourozenci sdružují až do doby dospělosti. Pak se oddělí a vytvoří své vlastní skupiny. Mimo dobu hnízdění nezůstávají dlouho na jednom místě.

Vejce snášejí do dutin stromů a různých štěrbin, krokví staveb, otvorů v kaktusech pokud možno ve velké výšce. Snůška činí 4 až 6 vajec. Inkubační doba je okolo 20 dnů. Hnízdění začíná lednu až květnu (tj. v suché části roku).

Ve zbarvení papoušíčka brýlatého převládá zelená barva v různých odstínech, v některých čásrech s našedlým nádechem (týl a břicho) a na vrchní části křídel s tmavším odstínem. Samec má na spodních částech křídel a okolo očí modré zbarvení. Samice má modré zbarvení okolo očí jen málo výrazné. Mladí ptáci mají zbarvení podobné dospělým, ale bledší.